Search

12. týden těhotenství

6661

Pomalu se blížíte k druhému trimestru a vaše problémy spojené s těhotenstvím postupně ustupují. Můžete se už konečně cítit lépe, ale některé ženy budou pociťovat takzvanou ranní nevolnost možná až do konce těhotenství.

Děloha se zvětšuje až nad stydkou kostí a je velká asi jako hruška. Těhotenství už začíná být viditelné, a mnohé ženy, především vícerodičky, již mohou hrdě ukazovat své rostoucí bříško. V této fázi byste již měli začít přemýšlet nad těhotenskými šaty, protože na prsou, bocích a nohou se vám již pravděpodobně začíná ukládat více tuku. Je to přirozená fyziologická reakce těla na těhotenství. Vaše tělo se tak snaží udělat si energetickou zásobu pro případ její nedostatku a pokrývat z ní zvýšené nároky pro maminku i miminko.

Co se děje s děťátkem?

Váš drobeček je již velký přibližně 6 až 7 cm a váží kolem 14 gramů. Během posledních 3 týdnech vyrostl dvojnásobně a čím dál tím víc se podobá človíčka. Děťátko už umí dokonce spolknout tekutinu, absorbovat ji a vyloučit. Rukojeti a prstíky jsou již kompletní a rostou nehtíky.

Miminko má vyvinuté i reflexy. Kůže je velmi senzitivní, mozek plně zformovaný a vaše děťátko může cítit i bolest. Rado si dokonce cucá svůj palec. V tomto období je možné slyšet srdíčko. Oční víčka stále pokrývají oči a ty zůstávají zavřené až do 7. měsíce, aby ochraňovaly velmi citlivé vlákna optického nervu.

Dbejte o sebe!

Na konci 12. týdne končí kritické období vytváření orgánů, ve kterém mohlo dojít ke vzniku vrozených vývojových vad. Riziko potratu a různých poškození plodu se snižuje, to však neznamená, že budoucí maminky už na sebe nemusí dávat pozor. Každou tabletku, kterou spolknete, i vitamíny či potravinové doplňky, by vám měl odsouhlasit lékař. Nezdravá životospráva během těhotenství totiž může způsobit, že děťátko bude po celý život náchylnější na různé civilizační choroby.

Jíte za dva?

Pozor na váhu. Všichni gynekologové a porodníci se shodují, že budoucí maminky by neměli mnoho přibírat. Věta „jíte za dva“ je sice pravdivá, ale to neznamená, že máte jíst dvakrát víc, ale jen dvojnásobně zdravější. Nezapomínejte, že kily ohrožujete zdraví sebe i dítěte.