Search

Aby barvy vydržely svěží

214

Stará známá moudrost říká, že šaty dělají člověka. Jde přitom asi o jedno z nejpravdivějších přísloví. Nemusíme být jako vystřižení z módního časopisu, stačí když jsme čistí, vyžehlení, nevyblednutí a hned působíme upraveně, příjemně a důvěryhodně na pohled. Není nic horšího než když se ve společnosti objevíme v nejnovější vychytávce se špinavým límcem, flekům nebo zmačkání, jakoby jsme vyšli krávě z tlamy. Nebudeme si lhát, ani značkové oblečení není automaticky zárukou kvality, i dražší kousek může velmi rychle ztratit svůj tvar, či barvu. O naše šatstvo proto musíme starat a dbát hlavně o to, jak a v čem ho pereme, abychom ho nemuseli po pár týdnech vyřadit na mytí oken.

Prací gely

Naše babičky se chytají za hlavu když vidí jakými speciálními prášky a gely jsou přeplněné regály v obchodech. Im přece stačilo obyčejné mýdlo a bylo jedno, zda jde o bílé, barevné, černé hadry. Nesmíme ale zapomínat, že mnohé věci se nejprve predpierali, vyvárali a až poté prali. Dnešní materiály jsou však na péči mnohem náročnější, většina z nich se nesmí prát při teplotě větší než 40 stupňů. Problém je v tom, že některé prací prášky se v takovém případě dokonale nerozpustí a jejich čistící schopnost se snižuje. Bílé věci pak brzy chytnou nádech šedé, fleky na barevném oblečení úspěšně odolávají a na černých šatech se mohou objevit bílé kaňky.

I tomu se můžeme úspěšně vyhnout. Stačí vyměnit prášek za prací gel. Současný trh je jimi dostatečně zásoben, můžeme si vybrat gely na všechny druhy prádla a jistě oceníme to, že se ve vodě okamžitě rozpustí, čímž je jejich prací účinnost zaručena. Mají navrch i před tekutým pracím prostředkem, který po oblečení pouze steče, přímo aplikován gel však přilne přímo k fleku, začne na něj působit okamžitě a následným praním ho dokonale odstraní. zachování bělosti Kdo z nás netouží po dokonalé bělosti svých ubrusů, ložního prádla, šatstva? Šedá se už nenosí a proto bychom měli dbát na ošetření bílých věcí. Kdysi se na dosažení požadovaného efektu přidávalo k prášku bělidlo, dnes se už ví o něčem lepším. Na světě je speciální receptura s obsahem bikarbonátu sodného, ​​která naplní naše představy o dokonalé bělosti.

Tajemství tohoto kouzla spočívá ve schopnosti zmíněné složky změkčovat vodu, neutralizovat vodní kámen a připravit prací lázeň pro účinné působení tenzidů. Tenzidy jsou zvlhčující látky, které snižují povrchové napětí tekutin, čímž umožňují snadnější pronikání a menší medzipovrchové napětí mezi kapalinami. Uvolňují aktivní složku, která odstraňuje nečistoty z vláken mnohem snadněji a to i při nižších teplotách. barevná prádlo Barvy mají výrazný vliv na psychiku, ovlivňují dokonce chuť k jídlu, i naši náladu, proto se vyplatí investovat do speciálního prášku či gelu na barevné prádlo, který ji svým složením nepoškodí, zachová výraznost, sytost barvy a nezesvětluje ji ani po mnoha praních. silon Silonovou prádlo bychom měli prát pouze ve vlažném saponátovém roztoku, a to jen lehkým mačkáním, neždímat ji ani nekroutí. V opačném případě bychom mohli polámat jemná vlákna, poškodit ji a nedala by se již vyhladit.

Změkčovače vody

Jelikož na většině území je tvrdá voda, při praní bychom měli používat i změkčovač, který chrání v první řadě naši pračku. Pokud chceme přispět k ochraně prádla, permu ji naruby. Čisticí efekt se tím určitě nesníží. ruční praní Hlavně jemné a vlněné věci je rozumnější prát ručně. Není to nic složitého, ale i zde je třeba dodržovat pár pravidel a jistou posloupnost. Nejprve dáme do vody prášek, aby se rozpustil a až potom do ní vložíme prádlo. Jemně vypereme, vyždímáme a minimálně dva krát vymácháme. Nakonec ji chvíli ponoříme do vody s aviváží. Ta by měla být tečkou za každým praním. Šatstvo bude bez přidání aviváže o něco tvrdší, těžší bude žehlit a navíc, většina věcí je dnes vyrobena z umělých, syntetických materiálů. V jejich případě se právě díky aviváži vyhneme vzniku statické elektřiny.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.