Search

Ach, ty ranní nevolnosti umí těhulky potrápit!

1366

Těhotenství je krásné, ale zároveň často doprovázené i méně příjemnými situacemi. Mnohé budoucí maminky pořádně potrápit, zejména v počátcích těhotenství, nevolnosti. Proč se vlastně objevují, jak dlouho přetrvávají a jak si s nimi poradit?

Příčiny

Příčiny ranní (často však celodenní) těhotenské nevolnosti nejsou přesně známy. Určitý podíl “viny” ale na tomto jevu mají bouřlivé hormonální změny probíhající v organismu budoucí maminky. Podle vědců může být ranní nevolnost v těhotenství do jisté míry i dědičnou záležitostí, tedy větší předpoklad na nevolnosti v těhotenství mají ženy, jejichž matky také trpěli těhotenskými nevolnostmi.

Jako při prvním, tak i při dalším?

Myslet si, že pokud jste nevolnosti neznaly v prvním těhotenství, určitě vás obejdou i v druhem, je velmi nespolehlivé. Spousta žen potvrzuje, že při každém těhotenství to s nevolnostmi bylo jinak. Dokdy se budu trápit? Je těžké přesně odpovědět na otázku, dokdy těhulka potrápí těhotenské nevolnosti. V mnoha případech je jakousi hranicí konec prvního trimestru, tedy nevolnosti často pominou s ukončeným 12. týdnem těhotenství nebo někdy kolem této doby. Jsou ale i ženy, které nevolnosti provázejí mnohem déle, někdy i během celého těhotenství.

Jak to vnímáme?

Nevolnosti u těhotných mohou mít mnoho podob. Spousta budoucích maminek se stěžuje na nechuť k jinak běžně konzumovaným jídlům. Pokud jste například do té doby milovali pikantní jídla, najednou je nemůžete ani cítit, doslova se vám z nich zvedá žaludek. Často stačí jen představa daného jídla a je vám na zvracení. Další skupina žen zažívá nevolnosti doprovázené zvracením. To může být buď jen ráno, nebo během celého dne. Opět je to individuální. Jsou také těhulky, u nichž nevolnost, má podobu jakoby neustálého hladu. Žena tehdy pociťuje podivnou prázdnotu žaludku, z čehož má nepříjemné pocity. Když se nají, stav se zlepší, ale někdy paradoxně se po jídle nevolnost ještě zhorší.

Nevolnost mohou vyvolávat i některé vůně, přičemž nemusí jít jen o vůni jídla, ale také o parfémy, různou kosmetiku, aviváže, čistící prostředky a podobně. Nadměrné a nebezpečné zvracení (hyperemesis gravidarum) Některé těhulky mají na začátku nebo i později v těhotenství takové nevolnosti, že denně i několikrát zvrací. Nedokážou v sobě udržet ani kousek jídla a nejednou ani čistou vodu. Takový stav je určitě velmi nepříjemný a pokud je zvracení příliš intenzivní, může být ohroženo i miminko. Proto se některé budoucí maminky, u kterých je zvracení opravdu ve velké míře, musí i hospitalizovat a podstoupit potřebnou léčbu.

Co s nevolnostmi?

Pokud vás trápí ranní nevolnosti, běžným doporučením je mít u postele pár sušenek a trochu džusu či vody. Důležité je, abyste nevstali z postele s prázdným žaludkem. Proti nevolnostem se u některých těhulek osvědčil zázvor (zázvor). Ten si můžete připravit ve formě čaje a popíjet během dne, ale dají se koupit i tablety s výtažkem z této rostlinky, které jsou bezpečné i pro těhotné ženy.

Existují různé finty, jak zvládat těhotenské nevolnosti, ale většinou na účinný postup a prostředky musí přijít každá žena sama. Pokud víte, že vám bývá špatně, když zůstanete hladová, snažte se tomuto stavu včas předejít. Vždy mějte po ruce nějaké jídlo, byť i kousek chleba nebo sušenky, abyste zahnali hlad. Je dobré jíst v menších množstvích a potravu přijímat průběžně během dne, ne nárazově. U některých žen pomáhá proti nevolnostem zmrzlina, hroznový cukr (dá se koupit i ve formě bonbonů) či malé množství nápojů s obsahem kofeinu (s tím je však třeba v těhotenství raději opatrně).

V případě citlivosti na různé pachy se snažte takovým vůním vyhýbat. Mnohé ženy během těhotenství nesnesou například ani návštěvu restaurace, protože směs pachů z různých jídel jim dráždí žaludek. Na závěr alespoň jedna pozitivní zpráva pro nevolnostmi zkoušené budoucí maminky – ženy, kterým bývá v těhotenství nevolno, mívají nižší riziko potratu než ty, které nevolnosti netrápí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.